Odprowadzenie kondensatu jest ważnym elementem systemu sprężonego powietrza i wpływa na ogólną efektywność i niezawodność systemu jak też na jakość wytwarzanego powietrza. Poniżej kilka wskazówek w jaki sposób prawidłowo odprowadzać kondensat i równocześnie uzyskać wymierne oszczędności energetyczne.
Kondensat jest nieuniknionym produktem ubocznym procesu sprężania. Przykładowo sprężarka o mocy 30 kW o wydajności ok. 5 m3/min wytworzy ok. 20 litrów kondensatu w trakcie produkcyjnej zmiany ! Istotnym jest zatem usunięcie wody z systemu sprężonego powietrza poprzez niezawodne dreny kondensatu, tak aby chronić system przed awariami, kosztownymi przestojami produkcyjnymi i korozją.
Kondensat gromadzi się w wielu miejscach instalacji systemu sprężonego powietrza. 70-80% całego kondensatu zbiera się w poniższych punktach – w założeniu, iż sprężarki są wyposażone w efektywne chłodnice końcowe;
Ponadto występują dodatkowe punkty gromadzenia się kondensatu. Przykładowo, kiedy sprężarka wyposażona jest w osuszacz, kondensat tworzy się bezpośrednio w osuszaczu, na skutek efektu schłodzenia sprężonego powietrza.
Jeśli osuszacz w instalacji nie występuje, duże ilości kondensatu trafiają do lokalnych separatorów odbiorników sprężonego powietrza. Takie systemy są szczególnie wymagające w zakresie konserwacji.
Obecnie głównie używa się trzech systemów odprowadzenia kondensatu:
Powracając do poprawnej instalacji, zalecany jest krótki odcinek przewodu wyposażony w zawór odcinający pomiędzy separatorem kondensatu a drenem kondensatu. Umożliwia to konserwację drenu i jego czasowe wyłączenie bez szkody dla całego systemu sprężonego powietrza.
Uwaga: zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 24 lipca 2006 zabronione jest odprowadzanie tworzącego się kondensatu, zawierającego węglowodory ropopochodne (w tym olej) o zawartości przekraczającej 15 mg/l, do publicznej sieci kanalizacyjnej bez odpowiedniej obróbki. Dlatego też koniecznym jest stosowanie separatora kondensatu, który oddziela olej od wody z kondensatu sprężonego powietrza.
Separator kondensatu, a raczej fachowo określany separator olej/woda jest urządzeniem wymaganym przez polskie prawo, do stosowania wszędzie tam, gdzie tworzy się zaolejony kondensat. Reguluje to m.in. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony Środowiska (Dz.U. 2001 nr 62 poz. 627), Ustawa z dnia 18 maja 2005 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2005 nr 113 poz. 954) czy też Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2005 roku w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dziennik Ustaw z dnia 29 grudnia 2005 roku poz. 2176).