W jakim kierunku zmierza technika sprężonego powietrza? Poniżej krótka analiza trendów w tym dynamicznym sektorze.
Efektywność energetyczna cały czas jest czynnikiem decydującym
Przy konstruowaniu sprężarek renomowani producenci jak np. BOGE podeszli do kwestii efektywności w sposób bezkompromisowy. Dzięki wszystkim optymalizacjom BOGE mogło znacznie poprawić efektywność energetyczną sprężarek i tym samym istotnie obniżyć zużycie energii. Stopnie sprężające charakteryzują się bardzo niskimi prędkościami obrotowymi, a co za tym idzie niskimi temperaturami sprężania, a także wyjątkowo niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Ponadto, wewnętrzna konstrukcja orurowania, silniki i wentylatory o wysokiej efektywności przyczyniają się do oszczędności energii. Co więcej, optymalizacja chłodnic sprężonego powietrza obniża temperaturę tłoczenia i zmniejsza rozmiary urządzeń pomocniczych, takich jak osuszacze. Prowadzi to do oszczędności energii nie tylko sprężarek, ale także systemów uzdatniania sprężonego powietrza.
Ponadto sprężarki przemysłowe wyposażone z w przetwornice częstotliwości stają się coraz powszechniejsze, optymalizując zużycie energii w oparciu o zapotrzebowanie.
Sprężarka śrubowa BOGE S76-4 LDF wraz ze zintegrowanym osuszaczem ziębniczym i przetwornicą częstotliwości. Jej poprawny dobór gwarantuje użytkownikowi uzyskanie oszczędności energetycznych.
Szeroką popularność uzyskują systemy odzysku ciepła, które pomagają firmom oszczędzać zarówno energię, jak i pieniądze.
Wymiennik ciepła BOGE, typ DuoTherm w wersji do zabudowy zewnętrznej umożliwia wykorzystanie (odzyskanie) w postaci ciepła do 94% energii wykorzystywanej do wytworzenia sprężonego powietrza.
Coraz większa popularność sprężarek bezolejowych
Sprężarki bezolejowe zyskują popularność nie tylko „tradycyjnych” w branżach, czyli takich, w których czystość powietrza ma kluczowe znaczenie, np.: przemysł spożywczy lub farmaceutyczny, ale coraz częściej znajdują zastosowanie w innych aplikacjach – w przemyśle precyzyjnym, motoryzacyjnym, elektronicznym, górniczym czy hutniczym – gdzie rosną wymagania co do wytwarzanego produktu i nawet śladowe ilości oleju mogą finalnie negatywnie na niego wpłynąć. Maszyny te oferują użytkownikom coś w rodzaju dodatkowego ubezpieczenia odnośnie jakości wytwarzanego sprężonego powietrza. Ponadto stają się bardziej niezawodne i wydajne niż kiedykolwiek wcześniej.
Tutaj znakomity przykład to nowa seria sprężarek BOGE SO-3, gdzie stopnie śrubowe zostały doskonale zabezpieczone przed działaniem korozji. Sprawdzona powłoka teflonowa rotorów wykonanych ze stali szlachetnej zapewniają wysoką trwałość i zapobiegają pogorszeniu wydajności z powodu korozji. Zwiększony cykl życia stopni śrubowych został osiągnięty dzięki łożyskom o długiej żywotności, tak więc biorąc pod uwagę oba wymienione aspekty, BOGE zaleca inspekcję drganiową stopni śrubowych dopiero po 72.000 roboczogodzin dla stopnia niskiego ciśnienia oraz po 48.000 roboczogodzin dla stopnia wysokiego ciśnienia.
Bezolejowa przemysłowa sprężarka śrubowa serii SO-3 wytwarza sprężone powietrze w sposób niezawodny i efektywny.
Inteligentne sprężarki
Era inteligentnej technologii oficjalnie wkroczyła w sferę sprężonego powietrza. Nowoczesne sprężarki są teraz wyposażone w funkcje IoT, co pozwala operatorom monitorować wskaźniki wydajności, zużycie energii i potrzeby konserwacyjne w czasie rzeczywistym, np. Boge Connect.
Aplikacja zapewnia dostęp do maszyny praktycznie z każdego miejsca BOGE Connect rejestruje, monitoruje i wyświetla wszystkie ważne parametry pracy bez użycia papieru i na dowolnym urządzeniu mobilnym – nawet zdalnie. Oznacza to, że technik serwisowy może wykryć pierwsze oznaki potencjalnego problemu w Waszym urządzeniem i wywołać wszystkie istotne szczegóły za pośrednictwem portalu BOGE Connect.
Szybko, prosto i przede wszystkim bez użycia papieru – tak odbywa się serwis maszyny za każdym razem, gdy w grę wchodzi BOGE Connect. Aplikacja BOGE Connect skanuje kod QR i natychmiast udostępnia wszystkie istotne dane w formie cyfrowej. Skutkuje to ustandaryzowaną, cyfrową ewidencją przeglądów serwisowych. BOGE Connect rejestruje, monitoruje i wyświetla wszystkie ważne parametry pracy bez użycia papieru i na dowolnym urządzeniu mobilnym – nawet zdalnie. Oznacza to, że technik serwisowy może wykryć pierwsze oznaki potencjalnego problemu w Waszym urządzeniu i wywołać wszystkie istotne szczegóły za pośrednictwem portalu BOGE Connect.
Rosnące wymagania odnośnie kosztów konserwacji i niezawodności urządzeń
Konserwacja predykcyjna, oparta na sztucznej inteligencji i analizie danych, staje się normą. Ta zmiana nie tylko minimalizuje przestoje, ale także wydłuża żywotność sprzętu, dzięki czemu operacje produkcyjne są bardziej przewidywalne.
Na przykład, zamiast przeprowadzać codzienną kontrolę wzrokową, sprężarka z opcjami monitorowania może wykryć potencjalne ograniczenia czy usterki, co skutkuje natychmiastowym powiadomieniem i podjęciem szybkich działań. Konserwacja predykcyjna zapewnia również korzyści wynikające z wydłużenia tradycyjnych okresów między obsługowych. Czasami zużyta część nadal działa optymalnie po przekroczeniu przewidywanego okresu użytkowania i nie musi być jeszcze wymieniona.
Przykładowo BOGE umożliwia nawet przesyłanie wszystkich istotnych danych na własny serwer, gdzie eksperci mogą obserwować parametry urządzeń niejako za klientów i informować ich w niezbędnych przypadkach.
Ponadto czasy przeglądów serwisowych uległy wydłużeniu. BOGE stosuje w pełni syntetyczny olej sprężarkowy BOGE Syprem S, którego interwały wymiany zostały wydłużone i wynoszą 9000 godzin roboczych lub 2 lata pracy. Sama konstrukcja stopni śrubowych, ich praca z niższymi prędkościami obrotowymi oraz zastosowane materiały gwarantują coraz dłuższe czasookresy do remontu stopnia śrubowego. Obecnie wartość ok. 40.000 roboczogodzin można uznać za pewien rynkowy standard.
Jeszcze mniejsze, jeszcze cichsze.
Jednym z nowych trendów jest taka konstrukcja sprężarki, aby zajmowała ona jak najmniej powierzchni ustawczej (ang. footprint). Zazwyczaj osiąga się to dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu podzespołów oraz tzw. architekturze pionowej, tzn. sprężarka zwiększa swoją wysokość ale wyraźnie zmniejsza szerokość/głębokość.
Ponadto sprężarki powinny pracować tak cicho jak to tylko możliwe, co w niektórych przypadkach pozwala na ich instalację w bliskiej odległości ludzkich stanowisk pracy oraz eliminuje konieczność aranżacji specjalnych wydzielonych pomieszczeń sprężarkowych. Zazwyczaj osiąga się to poprzez nowoczesne rozwiązanie poprowadzenia powietrza chłodzącego, które umożliwia wyciszenie urządzenia przy jeszcze lepszym chłodzeniu, zastosowaniu lepszych osłon tłumiących, jak też sięgnięcie do samego źródła czyli stopnia śrubowego, który pracuje z mniejszymi prędkościami obrotowymi.
Bardziej efektywne energetycznie, inteligentne, cichsze, mniejsze (zajmujące mniej powierzchni ustawczej) oraz wymagające minimum nakładów serwisowych – to cały czas aktualne trendy w technice sprężarkowej.
Jedno jest pewne – przyszłość będzie jeszcze bardziej kompaktowa!