Olej we wnętrzu konstrukcji sprężarek smarowanych olejowo nie tylko chroni powierzchnie łożysk przed zużyciem, ale ma także inne zadania. Olej sprężarkowy różni się znacznie, aniżeli inne lubrykanty we wnętrzu typowych maszyn, dlatego, też najlepiej przestrzegać okresów serwisowych sprężarki. W zasadzie słowo „olej” uzyskuje tutaj inny kontekst, …. gdyż olej sprężarkowy niekoniecznie jest olejem w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Oryginalne oleje firmy BOGE
W przypadku innych maszyn, różnorakie uszczelnienia wewnętrzne zazwyczaj chronią olej przed kontaktem z zanieczyszczeniami takimi jak woda czy kurz. W przypadku sprężarki smarowanej olejowo, olej wchodzi bezpośrednio w kontakt z powietrzem zasysanym oraz sprężanym. Podczas sprężania powietrza zawarte w nim pary wodne są wypychane z powietrza, formując się w wodę, która jest absorbowana przez olej. Zanieczyszczenia, również obecne w zasysanym powietrzu, także dostają się do oleju. Olej sprężarkowy przenosi to wszystko w kierunku zbiornika oleju, filtrów i chłodnicy. Ciepło powstające w procesie sprężania usuwa opary wody a system filtracyjny usuwa inne zanieczyszczenia. Olej zawiera przeciwutleniacze celem redukcji pogarszania się właściwości smarnych na skutek warunków wewnętrznych.
We wnętrzu sprężarki, olej działa także jako uszczelniacz pomiędzy rotorami sprężarki, wspomagając proces sprężania. Ciepło wytwarzane w procesie sprężania jest absorbowane przez olej i odprowadzane przez chłodnicę oleju. W tym procesie ciepło i tlen zawarte w sprężonym powietrzu wpływają negatywnie na właściwości oleju powodując jego starzenie jeśli ilość ciepła jest zbyt wysoka. Olej sprężarkowy, który utracił swoje właściwości nie chroni łożysk przed ich zużyciem, a także tworzy rodzaj lakieru, który pokrywa wnętrze elementów sprężających, redukując efektywność wymiany ciepła.
W przypadku zastosowania oleju sprężarkowego mogącego kontaktować się z materiałami spożywczymi, np. BOGE Foodlub, należy przestrzegać częstszych interwałów wymian oleju ze względu jego odmienne właściwości. Generalnie każdy rodzaj oleju ma inne zalecane czasokresy wymian zależności od godzin pracy i warunków operacyjnych. Bardzo dobrą opinią cieszy się BOGE Syprem S, w pełni syntetyczny olej, o długim interwale wymiany 9000 roboczogodzin lub 2 lata pracy urządzenia
Jeśli jednakże częste wymiany oleju przysparzają Wam trosk finansowych, można swój olej przetestować, gdyż BOGE oferuje taką usługę. Należy jednakże pamiętać, iż nie jest dobrą praktyką przeciąganie zalecanych przez producenta czasokresów wymian oleju, ryzykując awarię sprężarki, która będzie kosztowała znacznie więcej.