Sprężarka chłodnicza sterowana częstotliwością i wentylator z regulacją prędkości to tylko dwie z inteligentnych funkcji, które zapewniają optymalną pracę dostosowaną do rzeczywistych potrzeb. Ponadto nowe modele są szczególnie przyjazne dla klimatu.
Wraz z rozwojem serii osuszaczy chłodniczych DT, BOGE wprowadza na rynek szczególnie wydajne i przyjazne dla klimatu modele, które charakteryzują się bardzo niskim zużyciem energii. (Źródło: BOGE)
Ten bilans energetyczny jest wyjątkowy – wraz z rozszerzeniem serii osuszaczy chłodniczych DT specjalista w zakresie sprężonego powietrza z Bielefeld odsuwa obecnie na dalszy plan porównywalne produkty. Sprawdzone osuszacze chłodnicze DT 4 do DT 140, które zapewniają stały punkt rosy 3°C przy wydajności od 0,4 do 14 m3/min, są obecnie uzupełniane o nowe modele o wydajności od 18 do 75 m3/min. Są one również dostępne w wersji sterowanej częstotliwością i opcjonalnie są również z chłodzeniem wodnym. Ważnym elementem nowej generacji jest hermetycznie zamknięta spiralna sprężarka chłodnicza, która od wydajności 18 m³/min jest również dostępna w wersji ze sterowaniem częstotliwością (DT 180 F).
Ekonomicznie i maksymalnie elastycznie
Chłodnicza sprężarka spiralna serii DT umożliwia pracę przy niskim poziomie wibracji i hałasu. Dzięki wariantowi sterowanemu częstotliwością BOGE robi wyraźny krok w stronę efektywności energetycznej. Osuszacz elastycznie dostosowuje zużycie energii do obciążenia cieplnego i natężenia przepływu chłodziwa, wymaga niższych prądów rozruchowych, a tym samym znacznie zmniejsza pobór mocy, szczególnie w zakresie częściowego obciążenia. Dopasowanie zależne od zapotrzebowania prowadzi do minimalizacji kosztów energii, co ma pozytywny wpływ na całkowity koszt posiadania. Sterowanie częstotliwością zapewnia optymalną wydajność osuszania nawet przy małych obciążeniach i stabilny ciśnieniowy punkt rosy. Pięć trybów pracy umożliwia indywidualne ustawienia. „Wybierając odpowiedni tryb pracy, operator może skupić się na maksymalnej oszczędności energii lub możliwie najlepszym ciśnieniowym punkcie rosy” – mówi Gunnar Heise, menedżer produktu w BOGE. „W piątym trybie pracy osuszacz chłodniczy automatycznie przełącza się pomiędzy poszczególnymi trybami, aby zapewnić optymalne wyniki.” Kolejny efekt oszczędnościowy: Jeśli natężenie przepływu spadnie poniżej 20%, sterowanie może całkowicie wyłączyć sprężarkę chłodniczą. Kondensat w wymienniku ciepła chłodzi sprężone powietrze, aż punkt rosy przekroczy wartość zadaną. Dopiero wtedy sprężarka chłodnicza zostaje ponownie włączona. Wentylator sterowany częstotliwością zmniejsza również zużycie energii. Regulacja częstotliwości pozwala na precyzyjną kontrolę wydajności chłodzenia, co skutkuje optymalną kontrolą temperatury i wydajnością osuszania.
Przejrzystość i niewielki ślad CO2
Osuszacz chłodniczy posiada duży wyświetlacz, który wyraźnie pokazuje wszystkie wartości – począwszy od wykorzystania sterowanej częstotliwościowo sprężarki, elektronicznego zaworu rozprężnego i wentylatora z regulacją obrotów, aż po indywidualne parametry takie jak temperatura, ciśnienie parowania i skraplania. Spójne gromadzenie danych jest podstawą optymalizacji procesów i wspomaga sygnalizację błędów. Można także lepiej zaplanować cykle konserwacji. Osuszacze chłodnicze DT oferują optymalną łączność za pośrednictwem różnych interfejsów i dlatego można je doskonale zintegrować z istniejącą infrastrukturą.
Seria DT jest standardowo wyposażona w przyjazny dla klimatu i przyszłościowy czynnik chłodniczy R 513 A, który ma niski potencjał emisji gazów cieplarnianych. Hermetycznie zamknięty obwód chłodniczy eliminuje potrzebę corocznej kontroli szczelności przeprowadzanej przez certyfikowanych techników chłodnictwa. W ten sposób BOGE z łatwością spełnia wymogi rozporządzenia w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych UE 517/2014, poprawia bilans CO2 i w ten sposób wnosi istotny wkład w zrównoważony rozwój.