Okres zimowy może mieć wpływ na stan instalacji sprężonego powietrza a co za tym idzie na jakość samego sprężonego powietrza. Należy zapobiegać specyficznym problemom występującym przy pracy z niskimi temperaturami.

Zbyt niska temperatura w sprężarkowi może powodować wiele problemów

Para wodna zawarta w sprężonym powietrzu będzie się wykraplać, jeśli temperatura powietrza w rurociągach spadnie poniżej punktu rosy sprężonego powietrza. Jeśli dodatkowo przyjmiemy, iż rurociągi sprężonego powietrza znajdują się w temperaturze niższej niż zamarzania wody, czyli w przypadku instalacji zewnętrznej, wtedy uformuje się lód, który może powodować blokadę przepływu a poprzez to poważne problemy ze spadkami ciśnienia.

Jeśli w Waszym układzie sprężonego powietrza zainstalowany jest osuszacz ziębniczy, może wystąpić problem, jeśli rurociągi wystawione są na ekspozycję zewnętrzną, gdyż ten rodzaj osuszaczy uzdatnia sprężone powietrze o punkcie rosy  3°-5°C. Aby zabezpieczyć te przewody przed zamarzaniem, koniecznym byłoby zastosowanie dodatkowego osuszania. Ta dodatkowa aplikacja powinna zostać wyposażona w osuszacz membranowy lub absorpcyjny, które uzdatniają sprężone powietrze o punkcie rosy w okolicach -40°C.

Oczywiście wilgoć może powodować korozję komponentów: ponieważ osuszacze sprężonego powietrza są mniej wydajne w niższych temperaturach, istnieje większe prawdopodobieństwo zwiększonego tworzenia się kondensatu w całym systemie wytwarzania sprężonego powietrza. W miarę upływu czasu i ciągłego wzrostu poziomu wilgoci wzrasta prawdopodobieństwo rdzewienia i korozji elementów wewnętrznych.

Ponadto należy nie zapominać o tym, iż w niskich temperaturach sprężarka może zwyczajnie nie chcieć się uruchomić. Renomowani producenci określają dopuszczalne temperatury robocze na zakres +5/+45°C. Jeżeli temperatury są zbyt niskie, automatyka sprężarki zapobiega jej włączeniu. Tutaj ciekawą funkcją jest standardowa usługa BOGE dla wszystkich sprężarek śrubowych – specjalna ochrona przeciw zamarzaniu do temperatury -10°C. Gdy temperatura jest zbyt niska, a ochrona przeciw zamarzaniu została aktywowana, sterownik pozwala sprężarce na pracę na biegu jałowym, aż do momentu gdy zostanie osiągnięta odpowiednia temperatura.

W jaki sposób  przygotować instalację sprężonego powietrza na niższe temperatury ?

  • W pomieszczeniu sprężarkowni należy utrzymywać rekomendowaną przez większość producentów temperaturę w zakresie +5°C/+45°C. Lokalny grzejnik może zapewnić dodatkowe ciepło, aby zapobiec spadkowi temperatury poniżej 5°C.
  • Spuścić kondensat, który gromadzi się w nisko położonych miejscach, w tym w zbiornikach powietrza, gdyż może zamarznąć i spowodować pęknięcie rur. Najlepiej przewidzieć automatyczne odwadniacze, a gdy takich brakuje należy sprawdzać system sprężonego powietrza nawet kilka razy w tygodniu i każdorazowo spuszczać powstałą wodę.
  • Zapewnić wymagany ciśnieniowy punkt rosy. Może się to wiązać z koniecznością instalacji dodatkowego osuszacza adsorpcyjnego o czym piszemy już wcześniej. Ponadto należy chronić przewody powietrza przed zamarznięciem: gdy temperatura może spaść poniżej zera, na odsłonięte rury układu sprężonego powietrza można zastosować taśmę grzewczą lub izolację.
  • Stosować regularną konserwację przeprowadzaną przez specjalistę. Dobrze utrzymane systemy sprężonego powietrza są często najbardziej energooszczędne i charakteryzują się mniejszą liczbą przestojów niż te, w których konserwacja nie jest najważniejszym priorytetem.
  • W przypadku gdy sprężarki będą umieszczone na zewnątrz, należy zainstalować je w specjalnych kontenerach, przystosowanych do niskich temperatur. Są one wyposażone w specjalne czerpnie powietrza z uchylnymi żaluzjami regulującymi strumień zasysanego powietrza w korelacji z jego temperaturą a także umieszczone w kontenerze grzałki.

sprezarki-kontenery

Sprężarki BOGE w kontenerach przeznaczonych do pracy w ujemnych temperaturach otoczenia