Ważnym składnikiem każdej instalacji sprężonego powietrza jest zbiornik. Posiadając odpowiedni zapas sprężonego powietrza spowodujemy bardziej efektywną pracę sprężarek oraz stabilizację ciśnienia, redukując pracę w zakresie niskich ciśnień.  Ale najważniejszym problemem jest “efektywność”. Czasami posiadamy wystarczająco duży zbiornik, który jest jednakże nieefektywnie wykorzystywany do celów jakie mu założono.

W przypadku sprężarek smarowanych olejowo pracujących w trybie obciążenie/bieg jałowy, posiadanie odpowiedniej wielkości i efektywności zbiornika działa jako redukowanie częstotliwości cyklów obciążenie/bieg jałowy na minutę. Długie cykle redukują ilość cykli bez obciążenia, kiedy sprężarki tak naprawdę marnują energię. Cykle o długości przynajmniej 3-4 minuty przekazują sprężarkom informację do dopasowania się do najniższego zużycia energii, a czasami nawet umożliwiają sprężarkom automatyczne wyłączenie się. Pożądana do tego trybu pracy wielkość zbiornika to 0,7-1,5 m3 na każdy m3/min wydajności największej sprężarki. Tak więc typowa sprężarka 75 kW potrzebowałaby pojemności zbiornika pomiędzy 8 a 16 m3.  Tak, do duża objętość, ale lepiej jest posiadać większy zbiornik, niż zbyt mały.

W jaki sposób można przekonać się, iż zbiornik jest wystarczający ?

Jeśli sprężarki pracują w trybie obciążenie/bieg jałowy, można zmierzyć czas cykli pod obciążeniem i bez obciążenia. Najlepszy moment to ten, kiedy sprężarka pozostaje pod obciążeniem 50% i kiedy wstępuje najkrótszy cykl. Jeśli oba cykle trwają kilka sekund, to zły znak, jeśli przynajmniej 4 minuty lub więcej, system pracuje idealnie.

A co w przypadku jeśli posiadamy odpowiedni zbiornik sprężonego powietrza, a cykle i tak są bardzo krótkie?

Przypuszczalnie występują problemy z ciśnieniem. Przykładowo, zakres ciśnień obciążenie/bieg jałowy ustawiono na 1 bar, ale po drodze przepływu sprężonego powietrza występuje strata na filtrach ok. 0,3 bar oraz na osuszaczu 0,2 bar. Ciśnieniowy impuls w zbiorniku wyniesie więc w rzeczywistości 1 bar minus całkowite straty ciśnienia czyli tylko 0,5 bar, co czyni zbiornik sprężonego powietrza 50% mniej efektywnym (!).

Jak rozwiązać te problemy ? Oto kilka wskazówek:

  • Regularnie wymieniać filtry
  • Rozszerzyć zakres ciśnienia dla trybu pracy obciążenie/bieg jałowy sprężarek
  • Zainstalować zbiornik bezpośrednio na wylocie sprężarki (tzw. zbiornik mokry)
  • Zastosować zdalne sterowanie lub centralny sterownik sprężarek
  • Zainstalować osuszacze z możliwie jak najmniejszą stratą ciśnienia
  • Prawidłowo zwymiarować instalację sprężonego powietrza celem jak najmniejszych spadków ciśnień

A jeśli sprężarki nie pracują w trybie obciążenie/bieg jałowy? Sprężarki nadal potrzebują odpowiedniego zbiornika. Dotyczy to także sprężarek zmienoobrotowych, chociaż w ich przypadku objętość zbiornika może być mniejsza.