Zwyczajowo przewód podłączony do sprężarki posiada dokładnie taką samą średnicę jak średnica wylotu ze sprężarki. Może być to jednakże błędem, gdy spowoduje nadmierne straty ciśnienia negatywnie wpływające na efektywność pracy urządzenia.
Przykładowo podłączamy przewód o średnicy 1” z wylotem sprężarki o mocy 37 kW. Gdy sprężarka rozpoczyna pracę, w rurach występuje naturalna strata ciśnienia. Gdy długość przewodów rurowych jest nieduża, strata ciśnienia nie będzie problemem. Jednakże gdy w rachubę wchodzą dłuższe odcinki, może powstawać nadmierna strata ciśnienia. Dodatkowy problem pojawi się, gdy więcej niż jedna sprężarka tego samego typu zostaną podłączone do systemu składającego się z 1” przewodów.
Parametrem dobrze wspomagającym dobór rurociągu jest prędkość strumienia powietrza. Zbyt duża prędkość powoduje stratę ciśnienia, która jest proporcjonalna do kwadratu prędkości. Jeśli więc prędkość jest za duża – strata rośnie z jej kwadratem. Prędkość w kolektorach sprężarek nie powinna przekraczać 5–7 m/s, w głównych arteriach przesyłowych 10 m/s, a dopiero na przyłączach można zaakceptować na możliwie najkrótszym odcinku prędkość do 15 m/s. Należy pamiętać, iż aby uniknąć strat, powinniśmy mieć możliwie duży przekrój i możliwie krótki odcinek przesyłowy. Strata przesyłowa w warunkach idealnych to 0,1 bar od sprężarkowni do punktu końcowego sieci. Natomiast dobra praktyka sugeruje zachowywanie straty przesyłowej nie większej niż 2–5% ciśnienia początkowego.
Przesyłanie powietrza w rurociągach generuje straty powodowane tarciem, dlatego dobrze jest stosować tzw. rury gładkie. Dodatkowe straty wywołują wszelkie zmiany kierunku przepływu (kolana, trójniki) oraz armatura. Istnieją specjalne tabele, oparte o odpowiednie równania matematyczne, podające informacje o tzw. długościach przeliczeniowych dla każdego z tych elementów zależnie od średnicy, ale znacznie prostszym jest wykorzystanie specjalnych programów obliczeniowych. Ułatwiają one dobranie optymalnej średnicy rurociągu przy takich parametrach jak: ilość zużywanego powietrza, ciśnienie pracy oraz długość instalacji.
Materiał, z którego wykonane są rurociągi, jest zatem bardzo ważny. Przykładowo lekki, modułowy, wykonany z aluminium system BOGE AIRficient©pozwala na zminimalizowanie spadków ciśnienia dzięki gładkim ścianom wewnętrznym oraz pełnoprzelotowym złączom. System ten gwarantuje także, że użytkownik będzie posiadał w punkcie poboru powietrze tej klasy, do jakiej uzdatnił je w sprężarkowni ! Prosty w montażu, co pozwala na szybką instalację, odporny na korozję i promieniowanie UV, a ponieważ jest olejoodporny idealnie nadaję się do agresywnych środowisk. Rury aluminiowe BOGE AIRficient© i złączki mogą być montowane bez kosztownych specjalnych narzędzi, a czas instalacji zmniejsza się nawet o 50%.
Więcej informacji znajdziesz pod adresem: https://bogepolska.pl/product/system-boge-airficient-35