BOGE prezentuje nowy typ osuszaczy ziębniczych. Wysokociśnieniowe – do 50 bar – ziębnicze osuszacze sprężonego powietrza serii DH-2 charakteryzują się szczególnie niskim zużyciem energii i wręcz minimalnymi stratami ciśnienia. Oznacza to, że dwa główne czynniki kosztowe osuszania sprężonego powietrza są zredukowane do minimum.
Najnowsza generacja wysokociśnieniowych osuszaczy ziębniczych jest dostępna dla wydajności od 0,42 do 10,25 m³/min i maksymalnym ciśnieniu do 50 bar, zapewniając ciśnieniowy punkt rosy o wartości +3°C. Odpowiednio zwymiarowany skraplacz i wentylator umożliwiają bezpieczną pracę nawet w wysokich temperaturach otoczenia tj. do +50°C, przy max. temperaturze sprężonego powietrza do +65°C.
Osuszacze są produkowane w wersjach 230V/1~ przy 50 i 60 Hz i są wyposażone w sterownik ze standardowym interfejsem RS 485 umożliwiającym zewnętrzną kontrolę i monitoring. Sterownik posiada wskaźnik punktu rosy, licznik godzin pracy oraz bez potencjałowy styk alarmowy.
Standardowym wyposażeniem osuszaczy jest sterowany czasowo spust kondensatu lub opcjonalnie dostępny jest także bezstratny automatyczny spust sterowany od poziomu kondensatu.
Istotną zaletą jest inteligentna konstrukcja. Spadek ciśnienia został zredukowany do absolutnego minimum. Istotnymi elementami są tutaj zoptymalizowany przepływowo wymiennik ciepła oraz podzespoły o odpowiednich wymiarach, gwarantujące nieznaczny spadek ciśnienia wynoszący średnio 0,16 bar w trakcie eksploatacji na pełnym obciążeniu. Łatwo zdejmowane panele boczne i przemyślana konstrukcja zapewniają dobry dostęp do wszystkich komponentów, co zapewnia prostą obsługę serwisową.
Osuszacze serii DH-2 posiadają hermetycznie szczelny obieg chłodniczy zgodnie z przepisami regulacji F-Gazów EU 517/2014. To rozporządzenie, dotyczące aktualnie używanych fluorowanych gazów cieplarnianych, ma przyczynić się do ich coraz niższego zastosowania i drastycznego wzrostu ich cen. Z tego względu BOGE w zakresie wydajności do 2,25 m³/min stosuje nowy czynnik chłodniczy R-513A. Dzięki potencjałowi tworzenia efektu cieplarnianego na poziomie 613 czynnik chłodniczy R-513A jest przyjazny środowisku oraz będzie mógł on być stosowany jeszcze przez długi czas. Zmiana nie ma wpływu na dotychczasowe parametry obecnych modeli stosujących czynnik R-407C. Warto nadmienić, iż czynnik R-513A nie jest ani toksyczny ani palny i nie powoduje żadnych dodatkowych wymagań zarówno dla użytkownika, jak i dla pracowników serwisu.