Odzyskiwanie energii z procesu wytwarzania sprężonego powietrza: komponenty do odzysku ciepła w sprężarkach śrubowych BOGE są imponujące dzięki odzyskowi energii sięgającemu nawet 94%. Użytkownicy mogą opłacalnie wykorzystać powstałe ciepło.

Zastosowanie komponentów do odzysku ciepła jest możliwe zarówno dla sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju, jak i bezolejowych.

Dzięki odzyskowi ciepła energia używana do wytworzenia sprężonego powietrza jest ponownie wykorzystywana. Wytworzona energia, zamiast być tracona w postaci oddawania ciepła do otoczenia, jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń magazynowych i operacyjnych lub do podgrzewania wody lub olejów. Konkretne obszary zastosowania to na przykład uzdatnianie wody pitnej, użytkowej, grzewczej czy procesowej. Ta ostatnia jest używana do przemysłowych operacji mycia, na przykład w firmach recyklingowych do czyszczenia plastiku lub tworzyw sztucznych, a także w pralniach. Zastosowanie komponentów do odzysku ciepła jest możliwe zarówno dla sprężarek śrubowych z wtryskiem oleju, jak i bezolejowych.

Skuteczność potwierdzona w praktyce

Odzysk ciepła jest wysoce opłacalnym modelem dla użytkowników. Można odzyskać do 94% zużytej energii. Jednocześnie energia potrzebna do procesów chłodzenia w sprężarce jest zmniejszona, ponieważ wytwarzane ciepło jest rozpraszane i wykorzystywane gdzie indziej. Inwestycja w komponenty do odzysku ciepła zwraca się w zależności od zastosowania w ciągu kilku miesięcy. „Wysokie koszty ogrzewania zmuszają wiele firm do oszczędzania na opalaniu gazem czy olejem. Nasze praktyczne doświadczenie pokazuje, że odzysk ciepła jest wysoce ekonomiczną i wydajną metodą recyklingu istniejącej energii” – podsumowuje Frank Hilbrink, kierownik produktu w firmie BOGE.

W zakresie sprężarek z wtryskiem oleju firma BOGE oferuje BOGE Duotherm, zewnętrzny moduł odzysku ciepła w pięciu wersjach dla różnych klas wydajności.

W przypadku sprężarek bezolejowych producent z Bielefeld dostosowuje proces indywidualnie do danej instalacji. Wszystkie nowe sprężarki mają w standardzie zainstalowaną opcję odzysku ciepła. Starsze systemy – także innych producentów – można doposażyć w ciągu jednego dnia.