Systemy sprężonego powietrza częstokroć składają się z urządzeń pochodzących od różnych dostawców, stąd też pojawiają się wątpliwości, czy te maszyny mogą się ze sobą komunikować. Dlatego łączenie ze sobą maszyn – zarówno w nowej instalacji, jak i integracja nowych maszyn z istniejącą infrastrukturą – nadal stanowi wyzwanie. Tą standaryzację zapewnia OPC UA.


Inteligentny sterownik Airtelligence Provis 3.0 firmy BOGE umożliwia sterowanie danymi nieograniczonej liczby sprężarek i komponentów oraz komunikuje się w standardzie OPC UA.

Nazwa OPC UA jest skrótem określenia „Open Platform Communications Unified Architecture”. Jest to standard dla wymiany danych w nowej architekturze. Celem jest zapewnienie komunikacji pomiędzy różnymi maszynami. Aby mogły się komunikować muszą najpierw wymieniać dane jednym protokołem („językiem”), co właśnie umożliwia OPC UA. Zastosowanie tej technologii znacznie ułatwia gromadzenie danych ze wszystkich maszyn i optymalizowanie ich pracy oraz konfigurację i harmonizację z innymi urządzeniami.

Sygnały od poszczególnych komponentów systemu sprężonego powietrza mogą być przesyłane np. do nadrzędnego sterownika BOGE Airtelligence Provis 3.0, który umożliwia podłączenie nielimitowanej liczby sprężarek i akcesoriów celem optymalizacji ich pracy. BOGE stosując protokół  OPC UA zapewnia, iż komunikacja pomiędzy różnych produktami i typami urządzeń funkcjonuje bezpiecznie. Połączenia są bowiem szyfrowane, a technologię opracowywano z maksymalnym naciskiem na bezpieczeństwo czyli ochronę przed hakerami. Protokół OPC UA postawił bowiem sobie wręcz za cel sprostanie wymogom bezpieczeństwa i stworzenie niezawodnego rozwiązania poprzez uwierzytelnianie dostępu i szyfrowanie komunikatów.