Pęcherzyk na świeżo lakierowanej masce samochodowej? Gorszące. Absolutnie czyste sprężone powietrze (tzw. LABS-frei) jest niezbędne dla producentów samochodów. Ponieważ jeśli podczas powlekania powierzchni pojawią się substancje wpływające na zwilżanie lakieru, ucierpi jakość. Ekspert w dziedzinie sprężonego powietrza BOGE wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu dzięki portfolio produktów do wrażliwych zastosowań.


Sprężarki tłokowe odporne na zużycie o wyjątkowo kompaktowej konstrukcji: seria PO BOGE niezawodnie wytwarza sprężone powietrze wolne od oleju.

 

LABS to skrót od określenia „substancje zmniejszające zwilżanie lakieru”. Pochodzi z technologii malowania i opisuje wszystkie te substancje, które prowadzą do pewnych defektów (tzw. kraterów) w podczas aplikacji lakieru na malowanych powierzchniach. Wyrażenie „zaburzenie zwilżania lakieru” bardzo precyzyjnie opisuje przebieg uszkodzeń, które w ich wyniku powstają. Przy malowaniu na mokro zwilżanie powierzchni płynnym lakierem jest zakłócane przez zanieczyszczenia. Farba nie tworzy ciągłego filmu. W warstwie malarskiej występują defekty, kratery.

Absolutnie bezolejowe sprężarki tłokowe serii PO wytwarzają wysokiej jakości sprężone powietrze przy wyjątkowo niskim zapotrzebowaniu energii. Sprężarki spiralne EO, które pracują wyjątkowo cicho i z niewielkimi wibracjami, również pracują bezolejowo. Firma BOGE opracowała również technologię Bluekat dla wrażliwych obszarów zastosowań: z jednej strony bezolejowe sprężarki śrubowe Bluekat wytwarzają sprężone powietrze klasy 0 bez oleju, bez konieczności uzdatniania kondensatu, z drugiej strony BOGE Converter Bluekat gwarantuje również wysokiej jakości sprężone powietrze klasy 0. Katalizator przekształca oleje i węglowodory zawarte w sprężonym powietrzu na wodę i CO2 – przy stałej jakości powietrza, niezależnie od zawartości węglowodorów w zasysanym powietrzu. Kolejnym efektem technologii Bluekat jest wiązanie silikonu. Oznacza to, że udowodniono, że sprężone powietrze za katalizatorem jest całkowicie sterylne: wolne od oleju, silikonu i bakterii.

BOGE jest także członkiem Niemieckiego Towarzystwa Badawczego Obróbki Powierzchni (DFO – Deutsche Forschungsgesellschaft für Oberflächenbehandlung), które specjalizuje się w badaniach i transferze wiedzy w tej dziedzinie. Dzięki udanej współpracy przy projektach badawczych BOGE stawia na efekty synergii, które wynikają z partnerstwa ze stowarzyszeniem.


Sprężarki spiralne typoszeregu EO sprężają absolutnie bezolejowo i są tak ciche i kompaktowe, iż można je instalować w bezpośredniej bliskości ludzkich stanowisk pracy.

Konwerter BOGE typu Bluekat gwarantuje bezolejowe sprężone powietrze klasy 0 przy stałej jakości powietrza niezależnej od zawartości węglowodorów w powietrzu zasysanym z otoczenia.