Wiele przemysłowych aplikacji wymaga absolutnie bezolejowego powietrza, gdyż nawet najmniejszy ślad oleju może mieć poważny wpływ na wytwarzany produkt a w konsekwencji na zdrowie i bezpieczeństwo użytkownika końcowego. Jak dotychczas stosowano albo sprężarki bezolejowe albo kosztowny układ uzdatniania. A rezultat ? Niższa efektywność sprężania i wysokie koszty.

Sprężarka śrubowa BOGE BLUEKAT

W przypadku tradycyjnych sprężarek, olej jest wtryskiwany do komory sprężania celem uszczelniania i chłodzenia. Bezolejowe sprężone powietrze jest wymogiem absolutnym w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, produkcji półprzewodników, przemyśle spożywczym a także w branży medycznej

Istnieją dwie możliwości wyprodukowania bezolejowego sprężonego powietrza: albo zastosowanie sprężarki bezolejowej, co skutkuje znacznie wyższą temperaturą sprężania i odpowiednio niższą efektywnością oraz wyższymi stratami przeciekowymi, albo wielostopniowy układ uzdatniania sprężonego powietrza pochodzącego z tradycyjnych sprężarek olejowych, co oznacza dodatkowe koszty zużycia energii oraz nakłady serwisowe, a to wszystko bez 100% gwarancji bezpieczeństwa czystości sprężonego powietrza.

Efektywność i bezpieczeństwo dzięki technologii katalitycznej

Na szczęście nie jest to już problemem. Sprężarka śrubowa BOGE BLUEKAT ze zintegrowanym konwerterem oferuje nową, wyraźnie efektywniejsza opcję, a ponadto może ona być zastosowana bez jakichkolwiek ograniczeń we wszystkich aplikacjach wymagających absolutnie bezolejowego powietrza.

Sprężarki BOGE BLUEKAT bazują na niezwykle efektywnych sprężarkach śrubowych serii S z tradycyjnym wtryskiem oleju. Innowacyjna cecha: konwerter jest zintegrowany zaraz za stopniem sprężającym i zapewniającym oksydację resztek oleju, zawartych w sprężonym powietrzu, do dwutlenku węgla i wody. Oczyszczone w ten sposób powietrze nie zawiera oleju a ponadto powietrze jest sterylne czyli wolne od bakterii.

Resztkowa zawartość oleju poniżej 0.01 mg/m3 jest uznawana za powietrze bezolejowe najwyższej klasy 0. Rezultat ten osiąga się niezależnie od jakości zasysanego powietrza. Konwerter jest niejako gwarantem 100% bezolejowości w każdych warunkach operacyjnych.

Zakres operacyjny

Sprężarki BOGE BLUEKAT zostały skonstruowane w zakresie mocy 30, 37 i 45 kW w obszarze przepływu  1.3 – 7.3 m3/min celem wytwarzania bezolejowego sprężonego powietrza w zakresie ciśnień 5 – 13 bar. Do dyspozycji znajdują się także modele ze zintegrowaną przetwornicą częstotliwości.

Dodatkowo dostępne są także zewnętrzne konwertery, które można instalować bezpośrednio za sprężarkami olejowymi w zakresie przepływów do 50 m3/min zapewniając identyczne korzyści jak w przypadku wersji zintegrowanych.