Sprężone powietrze zawiera dużą ilość pary wodnej, która po skropleniu zamienia się w agresywną mieszaninę wody i oleju zwaną kondensatem. Jeżeli nie zostanie on usunięty może być powodem awarii zarówno elementów systemu, jak i odbiorników sprężonego powietrza. Innowacyjne spusty kondensatu CCD firmy BOGE są montowane wszędzie tam, gdzie może pojawić się kondensat: na filtrach, osuszaczach, separatorach cyklonowych czy zbiornikach.  Tylko dwie kompaktowe wersje konstrukcyjne, CCD 10 oraz CCD 100,  pokrywają wydajność sprężarek do 100 m3/min. Wyposażone w solidny korpus aluminiowy, spusty CCD są gotowe do zastosowania w dowolnej strefie klimatycznej i obliczone na ponad dwa miliony cykli drenażowych !

CCD jest montowany bezpośrednio na komponentach takich jak filtry, osuszacze itp.  Kondensat zbierany jest do zbiornika do momentu, aż zostanie przekroczony określony poziom. Tylko wtedy zawór otwiera się dokonując drenażu zebranego kondensatu.  Istotna zaleta:  brak strat ciśnienia podczas opróżniania, tak więc brak konieczności ich nadrabiania przez sprężarkę.

 

ccd W odróżnieniu innych alternatywnych spustów kondensatu, indywidualne komponenty mogą zostać wymieniane podczas rutynowej konserwacji spustów CCD. Ponadto koszty serwisu uległy dodatkowemu zmniejszeniu poprzez zastosowanie zintegrowanego sita ze stali szlachetnej, które chroni wrażliwe części konstrukcyjne przed zanieczyszczeniami.

Zalety w pigułce:

  • solidny, odporny na korozję korpus z aluminium
  • elektroniczne, sterowany poziomem drenaż kondensatu, bez strat ciśnienia
  • niewielkie wymiary, kompaktowa budowa, tylko 2 typy urządzeń
  • zintegrowane, łatwe do czyszczenia sito ze stali szlachetnej
  • bardzo prosta instalacja i konserwacja
  • możliwa instalacja w każdej strefie klimatycznej
typu CCD 100 wskaznik LED
  • w przypadku typu CCD 100: wskaźnik LED wskazujący poziom kondensatu oraz styk alarmowy w standardzie bez dopłaty

CCD 10 ze stykiem bezpotencjałowym
CCD 10 ze stykiem bezpotencjałowym oraz adapterem z bocznym wlotem

Ponadto obecnie CCD 10 jest już dostępny w wersji  z bezpotencjałowym stykiem sygnalizacji zakłóceń. CCD 10 jest stosowalny do pracy z napięciem 230 VAC, 115 VAC, 24 VAC oraz 24 VDC bez jakiejkolwiek dopłaty.  Wysokość konstrukcyjna spustu CCD 10 wynosi tylko 7,4 cm i jest wręcz idealna do miejsc, gdzie przestrzeń instalacyjna jest limitowana. Celem dodatkowego uproszczenia instalacji w ciasnych przestrzeniach, można zastosować adapter z wlotem bocznym (całkowita wysokość 9,5 cm).

Kompaktowa budowa to rzeczywista zaleta ! Spusty kondensatu CCD są z powodzeniem stosowane w instalacjach bezpośrednio na filtrach czy osuszaczach. Dodatkowe opcje jak przycisk testowy, wskaźnik LED oraz automatyczne wykrywanie blokad czynią ten energooszczędny elektroniczny dren optymalnym wyborem do bezpiecznego usuwania kondensatu.