Bardzo często, ponieważ sprężarki są umieszczane w najdalszych zakamarkach budynku, maszyny są pozostawione w ruchu w porze nocnej czy weekendowej. Kiedy w tym czasie nie występują żadne działania produkcyjne, sprężarki pracują na przecieki w instalacji oraz inne różne pobory jak pozostawiony włączony sprzęt pneumatyczny czy chłodzenie złoża osuszacza. W zależności od aktualnego wytwarzanego przepływu, koszt operacyjny sprężarki może być znaczący.
Sprężarka śrubowa z wtryskiem oleju BOGE SD101-3 (75 kW) w wersji ze zintegrowanym osuszaczem chłodniczym. Praca tej wielkości sprężarki w porze nocnej, gdy produkcja nie odbywa się, tylko marnuje energię.
Wyłączenie sprężarki w trakcie godzin nieprodukcyjnych może prowadzić do oszczędności i wydłużenia cyklu życia systemu sprężonego powietrza. Należy sobie jednakże uświadomić, taryfa za prąd w czasie nocnym jest częstokroć niższa niż w porze dziennej, dlatego też oszczędności energetyczne mogą być mniejsze niż oczekiwano
Jeśli Wasz zbiornik sprężonego powietrza posiada dużą objętość, wtedy uzyskanie zadanego ciśnienia w systemie potrwa pewien czas. Czas ten można w prosty sposób skrócić na skutek pozostawienia zbiornika pod ciśnieniem w porze nocnej poprzez zwyczajne zamknięcie zaworu za zbiornikiem i użyciu sprężarki w czasie godzin nieprodukcyjnych do utrzymania ciśnienia w zbiorniku. Podobnie wyłączenie osuszacza ziębniczego dodatkowo oszczędzi energię.
Jeśli w instalacji występują jakieś krytyczne zapotrzebowania na sprężone powietrze w porze nocnej jak np. ogrzewanie, klimatyzacja czy gazowe systemy gaśnicze, użycie niewielkiej sprężarki tłokowej może dodatkowo oszczędzić energię.