Sprężone powietrze odgrywa krytyczną rolę w przemyśle spożywczymi, ale jeśli zostanie ono zanieczyszczone skutkuje to kosztami bardziej znaczącymi niż tylko finansowymi. W przemyśle browarniczym sprężarki powietrza używane są w butelkowaniu, rozlewaniu do puszek czy beczek. Ponadto istnieją różne systemy sterowane sprężonym powietrzem, które chłodzą piwo jak też nalepiają etykiety na butelki. Także w procesach fermentacji i aeracji powstaje kontakt sprężonego powietrza i wytwarzanego produktu. Dlatego też istnieje wiele możliwości, iż piwo może zostać zanieczyszczone kurzem, wodą czy mikroorganizmami lub olejem jeśli sprężone powietrze nie spełnia międzynarodowych standardów ISO 8573-1 2010.

piwo

Sprężone powietrze może zostać zanieczyszczone na skutek zasysania zanieczyszczeń z otoczenia, tak więc w jaki sposób minimalizujecie to ryzyko i zabezpieczacie swój produkt ?

Zanieczyszczenie olejem jest szczególnie niepożądane w przemyśle browarniczym gdyż zabija drożdże i poprzez to wpływa na właściwości pieniące piwa. Opary oleju znajdują się w otaczającym nas powietrzu i nawet jeśli ich koncentracja jest nieznaczna, po sprężeniu następuje jej wzrost. Tak więc jeśli nawet posiadacie sprężarkę olejową należy przewidzieć system uzdatniania celem wyeliminowania oleju i innych zanieczyszczeń,.

Kataliczny konwerter (jak np. BOGE Bluekat) w połączeniu ze sprężarką smarowaną olejowo jest ekonomiczną alternatywą i wytwarza sprężone powietrze w klasie ISO 8573-1 klasa 0. Przekształca olej oraz inne węglowodory zawarte w sprężonym powietrzu w wodę i dwutlenek węgla. Jest to bardziej ekonomiczna opcja w zakupie niż klasyczna sprężarka bezolejowa czy standardowy system uzdatniania. Najważniejszą zaletą jest fakt, iż taka wersja wytwarza zawsze sprężone powietrze w klasie 0, niezależnie od jakości zasysanego powietrza.

Dla browarników lub kogokolwiek innego z sektora spożywczego, spokój ducha jest bezcenny. Dodatkowo można uzyskać redukcję kosztu zakupu oraz serwisu na skutek rezygnacji z klasycznych sprężarek bezolejowych, które do tej pory wydawały się jedynym logicznym rozwiązaniem. Ten sektor przemysłowy zdaje się już zauważać, iż pojawiła się alternatywa i można wyeliminować ryzyko zanieczyszczenia produktu oraz równocześnie zmniejszyć koszt inwestycyjny przy zastosowaniu rozwiązania BOGE.