Każdy, kto potrzebuje azotu o najwyższej klasie czystości 5.0 (resztkowa zawartość O2 max 0,001%), dzięki temu rozwiązaniu nie tylko znacznie zaoszczędzi na inwestycji, ale także – w skutek zminimalizowanemu zapotrzebowaniu na energię – na kosztach eksploatacji. Firma BOGE stosuje pomysłową kombinację: zmodyfikowany generator azotu PN w połączeniu z nowym katalizatorem wodorowym H2KAT zapewniającym nieporównywalnie wydajną produkcję azotu.

sprezarki przemyslowePNK jest tak zwaną, „prawą ręką” RP H2KAT, który jest technicznie idealnie do niego dopasowany i dlatego zawsze znajdzie zastosowanie w tej kombinacji. Generator, zaprojektowany na uzyskanie czystości 0,1% (klasa 3.0), jest wyposażony w szafę sterowniczą H2KAT, analizator tlenu, czujnik ciśnienia oraz technologię AutoPure & Energy Efficiency.

 

H2KAT jest dostępny w pięciu wariantach, najwyższej klasie czystości 0,001% O2 (klasa 5.0) i wydajności do 100 Nm3/h. Jest wyposażony w analizator tlenu do ciągłego monitorowania czystości, czujnik przepływu (N2), czujniki temperatury i ciśnienia.

 

BOGE_INMATEC-Generator_Ablauf_Schema

Główne zalety tej koncepcji w pigułce:

– wyraźnie niższe koszty inwestycyjne

– wymagana mniejsza sprężarka, mniejszy generator i linia uzdatniania

– wyraźnie niższa wymagana ilość sprężonego powietrza w porównaniu do zwykłego

wytwarzania azotu (0,001 % O2)

– redukcja zapotrzebowania na sprężone powietrze o ok. 40-50 % celem

maksymalnej redukcji zużycia energii i kosztów

– ekstremalnie małe wymagania na powierzchnię instalacyjną

– idealne zastosowanie do integracji w kontenerze

Typowy przykład zastosowania

Załóżmy, że wymagane jest 40 Nm3/h azot w najwyższej klasie czystości 5.0 o max. resztkowej zawartości tlenu (O2)  0,001%

Można to osiągnąć na dwa sposoby:

  1. Zastosowanie standardowego generatora PN 1000

Standardowy generator typ PN 1000 o czystości 0,001% O2. PN 1000 wymaga następnie 306 Nm3/h sprężonego powietrza, aby uzyskać ok. 45 Nm3/h azotu.

  1. Koncepcja kombi H2KAT

Dzięki inteligentnemu połączeniu generatora PNK 270 z katalizatorem wodorowym H2KAT 40 można osiągnąć mniej więcej taki sam wynik (ok. 48,2 Nm3/h), przy znacząco niższym współczynniku powietrza, co zmniejsza koszty energii elektrycznej, gdyż zapotrzebowanie na sprężone powietrze spada nieomalże o połowę.  Zarówno sprężarka jak i generator azotu mogą być znacznie mniejsze.

Wniosek: koncepcja kombinacji oferuje znacznie tańszą opcję. Jest to także rozwiązanie, które pozwala jednocześnie zaoszczędzić dużo energii.