Podczas podejmowania decyzji o zakupie sprężarki zazwyczaj pierwszym kryterium wyboru jest cena, co w przypadku niewielkiego zakładu przemysłowego zazwyczaj oznacza zakup sprężarki tłokowej. Jednak w wielu wypadkach sprężarka śrubowa, a w zasadzie kompaktowa stacja sprężonego powietrza, może być znacznie lepszą inwestycją.

Stacja sprężonego powietrza – sprężarka śrubowa BOGE typu C22-2 LDR wraz ze zbiornikiem powietrza oraz osuszaczem ziębniczym – wersja kompaktowa gotowa do natychmiastowego podłączenia.

Zalety sprężarek śrubowych

 

  • Niski koszt posiadania (życia) sprężarki. Koszty zakupu stanowią jedynie niewielką część całkowitego kosztu posiadania, ponieważ zdecydowanie największy ciężar wydatków związanych ze sprężarką to koszt energii. Pod tym względem sprężarki śrubowe BOGE z serii C i C-2 zapewniają ogromne korzyści w porównaniu ze sprężarkami tłokowymi, gdyż zużywają wyjątkowo mało energii, co pozwala obniżyć koszty operacyjne.

 

  • Możliwość pracy ciągłej. Sprężarki śrubowe BOGE z serii C i C-2 to idealny wybór, ponieważ mogą pracować 24/7, także w temperaturze do 45°C. Jedną z wad sprężarek tłokowych jest konieczność okresowego schładzania, co uniemożliwia ich pracę w trybie ciągłym – mogą pracować jedynie przez około 60-70% godzinowego czasu bez ryzyka uszkodzenia. Dyspozycyjność takiej sprężarki może być zbyt mała, zwłaszcza w perspektywie planowanego rozwoju działalności zakładu.

 

  • Dobre jakościowo materiały konstrukcyjne zbiorników. Wszelkie zbiorniki ciśnieniowe montowane w wariantach wyposażenia sprężarek śrubowych serii C oraz C-2 są Zbiornik galwanizowany – w porównaniu do alternatywy zwykłego malowania – charakteryzuje się znacząco lepszą odpornością na korozję. Cynkowane ogniowo zbiorniki są pokrywane cynkiem zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz i poprzez to odznaczają się znacznie dłuższą żywotnością.

 

  • Lepsza jakość sprężonego powietrza. Sprężarki śrubowe smarowane olejowo w mniejszym stopniu zanieczyszczają układ sprężonego powietrza olejem, co może nie pozostawać bez wpływu na narzędzia i jakość produktów końcowych. W typowej sprężarce tłokowej zawartość oleju w sprężonym powietrzu sięga nawet 15 mg/m3, podczas gdy w przypadku urządzeń BOGE z serii C i C-2 tylko max. 3 mg/m3.

 

  • Niższy poziom hałasu. Sprężarki tłokowe są głośne — generują hałas rzędu 80–85 decybeli. Dlatego też trzeba instalować sprężarkę tłokową w oddzielnym pomieszczeniu czy też zapewnić pracownikom środki indywidualnej ochrony przed hałasem. W tym względzie modele BOGE z serii C i C-2 są rozwiązaniem komfortowym – wytwarzają niskihałas na poziomie zaledwie 60-70 decybeli, czyli pracują z takim natężeniem dźwięku jaki wytwarza zwyczajna praca biurowa i można je instalować bezpośrednio w miejscu gdzie przebywają ludzie.

 

  • Nowoczesne sterowniki. Co więcej, wszystkie sprężarki z serii C i C-2 są obecnie wyposażone w sterownik BOGE Base Control, który znacznie ułatwia ich obsługę. Wyświetla on również informacje serwisowe i ostrzeżenia, dzięki którym użytkownik jest na bieżąco informowany o potencjalnych problemach i nigdy nie pominie zalecanych prac konserwacyjnych. Ponadto sterownik BOGE Base Control oferuje w standardzie automatyczną ochronę przeciw zamarzaniu (włączająca się gdy temperatura oleju spada poniżej +5°C i wyłączająca się gdy osiągnie +20°C) oraz monitoring wycieków (gdy sprężarka znajduje się na biegu jałowym, monitoring wycieków BOGE automatycznie mierzy wycieki w sieci sprężonego powietrza, co powoduje, że straty ciśnienia mogą być wykryte i zlokalizowane a produkcja sprężonego powietrza w łatwy sposób zoptymalizowana).

 

  • Odzysk ciepła. Sprężarkę śrubowa można uczynić jeszcze efektywniejszą poprzez zastosowanie specjalnego wymiennika, który może wykorzystać do 70% energii włożonej w proces sprężania. Odzyskana w ten sposób energia może być użyta np. na cele ogrzewania pomieszczeń czy podgrzewania wody użytkowej.

 

  • Nowe efektywne silniki. W zakresie wyposażenia sprężarek serii C i C-2 BOGE stosuje klasyczne silniki asynchroniczne w klasie efektywności IE3. Możliwe jest także zastosowanie silników asynchronicznych jeszcze wyższej klasy IE4 lub też silników magnetycznych w najwyższej klasie sprawności IE5.

 

  • Minimalna powierzchnia instalacyjna. Sprężarki śrubowe BOGE z serii C i C-2 wcale nie zajmują tak dużo miejsca. W przypadku kompaktowej stacji sprężonego powietrza sprężarka i osuszacz umieszczane są na zbiorniku i tym samym wymiary redukowane są do niezbędnego minimum oszczędzając miejsce w zakładzie.

 

Jeśli więc jesteście zainteresowani sprężarkami BOGE z serii C i C-2, prosimy o kontakt. Będziemy zaszczyceni możliwością pomocy.