Solidność, przyjazność dla środowiska i wydajność – to cechy charakterystyczne osuszaczy ziębniczych serii DT firmy BOGE. Połączenie innowacyjnej technologii i inteligentnego sterowania umożliwia uzyskanie stabilnego ciśnieniowego punktu rosy – nawet przy zmiennych warunkach otoczenia. Dzięki standardowemu zastosowaniu przyszłościowego czynnika chłodniczego R-513A osuszacze chłodnicze są szczególnie ekologiczne i zapewniają niski ślad CO2. Inne plusy to ekonomiczna i niezawodna praca oraz liczne opcje monitorowania.
Prawie żadna sprężarka nie pracuje bez osuszacza – osuszone sprężone powietrze jest wymagane w nieomalże każdym zastosowaniu. Oprócz dotychczasowej serii osuszaczy ziębniczych DS-2, BOGE oferuje teraz nową serię. Modele serii DT zapewniają stały punkt rosy 3°C z wydajnością od 0,4 do 14 m³/min. Podobnie jak w przypadku serii DS-2, osuszacze ziębnicze serii DT są wyposażone w wymiennik ciepła typu „wszystko w jednym” wykonany z aluminium, który funkcjonuje w przeciwprądzie i zawiera sprawdzone komponenty: wymiennik ciepła powietrze/powietrze, parownik i separator kondensatu. Obie serie są standardowo wyposażone w przyjazny dla klimatu i przyszłościowy czynnik chłodniczy R-513A o niskim potencjale gazów cieplarnianych. W ten sposób modele spełniają wszystkie wymagania rozporządzenia f-gazów EU 517/2014. Obwód chłodniczy jest hermetycznie zamknięty, co oznacza, że test szczelności przez certyfikowanych techników chłodnictwa nie jest już konieczny.
Stabilny ciśnieniowy punkt rosy
Zawór gorącego gazu/obejściowy zawarty we wszystkich modelach serii DT utrzymuje stabilny ciśnieniowy punkt rosy na poziomie 3°C, nawet przy zmieniających się warunkach otoczenia. Ponieważ gorący gaz jest podawany, gdy temperatura spada poniżej pewnego poziomu, w parowniku nie może tworzyć się lód. Kolejna zaleta: skraplacze osuszaczy ziębniczych mają duże wymiary i umożliwiają niezawodną pracę, nawet ze sprężonym powietrzem o temperaturze na wlocie 70°C. Wydajny wentylator montowany jest bezpośrednio na skraplaczu i zapewnia maksymalny przepływ powietrza chłodzącego, co korzystnie wpływa na ciśnieniowy punkt rosy. Dzięki temu osuszacz chłodniczy jest niezwykle wytrzymały i funkcjonalny nawet w wymagających warunkach środowiskowych.
Zmniejszone zużycie energii
Wszystkie modele charakteryzują się niskim poborem mocy. Ponieważ zastosowany spust kondensatu BOGE CCD 10 posiada elektroniczną kontrolę poziomu, kondensat jest oddzielany bez strat ciśnienia po osiągnięciu określonego poziomu. Modele DT 52 do DT 140 oferują dodatkowe oszczędności: jeśli punkt rosy zostanie osiągnięty w trybie częściowego obciążenia, sterownik wyłącza sprężarkę. Kondensat w wymienniku ciepła chłodzi sprężone powietrze, aż punkt rosy ponownie przekroczy wartość zadaną. Dopiero wtedy sprężarka chłodnicza włącza się ponownie.
Ważne parametry zawsze w zasięgu wzroku
Sterowanie osuszaczem chłodniczym umożliwia ciągłe monitorowanie ciśnienia i temperatury za pomocą odpowiednich czujników. Podczas gdy w serii DS-2 presostat wyłączał system w sytuacji awaryjnej, teraz robią to czujniki. Ciśnienie punktu rosy można szybko sprawdzić za pomocą wskaźnika stanu LED. Nowe osuszacze ziębnicze są standardowo wyposażone w interfejs Modbus RTU/RS 485. Można uzyskać dostęp do wartości alarmowych i wyprowadzić inne istotne parametry. Dane można bez problemu przekazać do nadrzędnego sterownika lub centralnej sterowni.