Sprężarki śrubowe z serii S-4 BOGE KOMPRESSOREN umożliwiają zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz obniżenie kosztów wytwarzania sprężonego powietrza.  Rozstrzygający jest fakt użycia własnego stopnia śrubowego BOGE Effilence© w wersji “IntegrateDrive”. W efekcie tego pobór energii sprężarek BOGE serii S-4 zmniejszył się o ok. 8% od swojego poprzednika.

Seria S-4 wyróżnia się wyjątkową energooszczędnością. Modele sprężarek serii S-4 o mocy napędowej od 55 do 160 kW charakteryzują się wydajnością od 2,8 do 28,4 m³/min, są dostępne w wersji ze zintegrowanym osuszaczem i przetwornicą częstotliwości i zostały zaprojektowane dla ciśnień do 15 bar.

Przemyślana konstrukcja

Swoją ekonomiczność sprężarki śrubowe serii S-4 zawdzięczają doskonale opracowanej konstrukcji technicznej i wielu zabiegom optymalizacyjnym. Sercem każdej sprężarki serii S-4 jest blok śrubowy BOGE Effilence© o rotorach z energooszczędnym profilem. Bardzo cicha praca rotorów bloku śrubowego, optymalnie dobrane zakresy wydajności, bardzo niskie straty mocy i wysoki współczynnik sprawności energetycznej są znakami firmowymi najnowocześniejszego wymiaru efektywności.

Dodatkowym atutem sprężarek serii S-4 jest eliminacja napędu pasowego i połączenie silnika i bloku śrubowego poprzez napęd bezpośredni. Ze względu na niższe prędkości obrotowe bloku śrubowego sprężarki cechuje bardziej energooszczędna praca oraz dłuższa żywotność łożysk.

Serię S-4 można uczynić jeszcze bardziej ekonomiczną poprzez zastosowanie silników elektrycznych IE4 klasy Premium, które aktualnie charakteryzują się najwyższą sprawnością i przyczyniają się do oszczędności energii elektrycznej. Jest to o tyle istotne, że koszt energii elektrycznej stanowi ok. 70% kosztów wytwarzania sprężonego powietrza.

Odzysk ciepła

Może to wydać się zaskakujące, ale nieomalże cała energia elektryczna (ok. 94%) pobrana przez sprężarkę ze smarowaniem olejowym jest dostępna do ponownego odzyskania. W rzeczywistości można odpowiednio wykorzystać ciepło odpadowe w odniesieniu do pory roku poprzez zastosowanie systemu BOGE DuoTherm.  Zimą ciepło używane jest na cele grzewcze, latem do podgrzania wody użytkowej. Tego rodzaju optymalizacja odzysku ciepła może prowadzić do znacznych rocznych energetycznych oszczędności. Odpowiednie inwestycje związane z odzyskiwaniem ciepła amortyzują się często w ciągu jednego roku.

Zaawansowane sterowanie

Tylko inteligentna koncepcja sterowania może zabezpieczyć  ten ogromny wzrost efektywności. Zintegrowany sterownik Focus Control© 2.0 idealnie uzupełnia potrzeby Przemysłu 4.0. Ten inteligentny, rozpoznający tendencje system  sterowania sprężarkami znacznie wydłuża okres żywotności instalacji. Focus Control© 2.0 przewiduje stan pracy urządzenia i automatycznie nastawia się na przebieg zmian ciśnienia i temperatur. Focus Control© 2.0 umożliwia, całkiem w duchu idei Przemysłu 4.0, monitoring do 4 sprężarek bez konieczności instalacji sterownika nadrzędnego. Tak więc optymalnie wykorzystuje się potencjał instalacji oraz przedłuża żywotność urządzeń. Te atrybuty kwalifikują sprężarkę generacji S-4 między innymi do pracy trzyzmianowej.