Sprężone powietrze jest niezbędne w wielu procesach produkcyjnych i chemicznych. Jest ono szeroko wykorzystywane w wielu dziedzinach gospodarki i przemysłu. Nie dziwi więc popyt na coraz nowocześniejsze urządzenia. Są to kompresory powietrza, zwane powszechnie sprężarkami. Różnią się one technologią pozyskiwania sprężonego powietrza. Od lat dużą popularnością cieszą się sprężarki tłokowe, które występują dziś zarówno w wersji olejowej, jak i bezolejowej. Jakie są główne zalety takiego urządzenia?

Mobilność i uniwersalność

Wśród dostępnych dziś na rynku modeli sprężarek, kompresory tłokowe cechują się względnie niewielkimi rozmiarami. Są one łatwe do przenoszenia, co zdecydowanie ułatwia pracę wykonywaną przy ich pomocy. Z tego względu tak często są one standardowym elementem wyposażenia w małych warsztatach samochodowych. Urządzenia te wykorzystywane są w najróżniejszych gałęziach przemysłu, np. w budowlance czy górnictwie. Mogą być także stosowane do obsługi linii produkcyjnych, ale i jako napęd w narzędziach pneumatycznych (szlifierek czy piaskarek). Sprężarki bezolejowe znajdą natomiast zastosowanie wszędzie tam, gdzie kluczowe znaczenie ma jakość wytwarzanego powietrza, np. w branży farmaceutycznej.

Wytrzymałość

Sprężarki tłokowe nie należą do urządzeń o skomplikowanej konstrukcji. Sprężanie powietrza odbywa się w cylindrze kompresora, dzięki ruchom posuwisto-zwrotnym wykonywanym przez tłok. Prosta konstrukcja nie ma negatywnego wpływu na wydajność urządzenia. Przekłada się natomiast na jego trwałość. Wykonane z najlepszych materiałów i odpowiednio eksploatowane urządzenia nie powinny ulegać większym awariom.

Niska cena

Sprężarki tłokowe są zdecydowanie tańsze od ich bardziej zaawansowanych odpowiedników. Stąd wynika ich popularność. Mogą sobie na nie pozwolić nawet początkujący przedsiębiorcy. Ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję mniejsze są koszty eksploatacyjne, a w razie awarii – serwisowe. Decydując się na zakup tego rodzaju urządzenia, mamy pewność, że otrzymamy urządzenie o najlepszym stosunku ceny do jakości.