Sprężone powietrze do zastosowań medycznych jest kluczowym medium służącym do napędu wyposażenia medycznego jak też dostarczającym tlen oraz inne gazy bezpośrednio do pacjentów. W szpitalach jak też innych placówkach medycznych, zastosowanie niezawodnych sprężarek ma zatem duże znaczenie. Powietrze medyczne jest w końcu używane do respiracji, w leczeniu zatrzymania serca na skutek małej ilości tlenu, anemii czy też chronicznej choroby płuc.

Bezolejowa sprezarka tlokowa BOGE-serii-PO-3-LTR

Bezolejowa sprężarka tłokowa BOGE serii PO 3 LTR

 

Czyste i bezpieczne powietrze potrzebne jest bezpośrednio pacjentom i musi być dostarczane szybko i na zawołanie. Sprężone powietrze jest także używane w dziecięcych inkubatorach oraz jako gaz nośny dla gazów znieczulających. Możemy zatem zaobserwować jak dobrze wyposażone powinny być sprężarki dla medycznej profesji. Są one wręcz kręgosłupem nowoczesnej medycyny.

Najważniejszymi dwom kryteriami wyboru sprężarki do zastosowań medycznych są następujące kwestie:

  • Wybór pomiędzy sprężarką olejową a bezolejową
  • Wiedza, która konstrukcja (typ) sprężarki najlepiej pasuje do Waszych wymagań

 Dlaczego powietrze bezolejowe jest istotne

Brak bezpiecznego, bezolejowego oraz szybko dostarczanego sprężonego powietrza oznaczać może tylko dodatkowe cierpienia dla pacjentów a w krańcowym przypadku nawet ich śmierć. Ponieważ ryzyko jest znaczne, środowisko medyczne zdopingowało BOGE do skonstruowania innowacyjnych, niezawodnych i nieinwazyjnych w zakresie wibracji sprężarek. Zaletą sprężarek BOGE jest ich modułowa redundancja, tak więc sprężone powietrze jest dostępne zawsze, nawet w najgorszym scenariuszu. BOGE zapewnia także pełna bezolejowość, co przekłada się na bezpieczeństwo sprzętu medycznego oraz samych pacjentów. Odpada także kosztowny system filtracji i uzdatniania sprężonego powietrza.

Sprężarki bezolejowe zapewniają zatem bezpieczeństwo, ale jaki typ konstrukcyjny będzie w tej branży sprawdzał się najlepiej ? BOGE rekomenduje zastosowanie albo bezolejowych sprężarek tłokowych serii POlub bezolejowych sprężarek spiralnych serii EO, z których każda posiada mocne strony do zastosowań w przemyśle medycznym.

Sprezarka spiralna BOGE,-typ-EO-22-D

Sprężarka spiralna BOGE, typ EO 22 D

 

Sprężarki tłokowe BOGE a powietrze medyczne

Czasy świetności gabarytowo dużych sprężarek tłokowych zdecydowanie minęły. Lekkie konstrukcje ze znacznie szerszym zakresem możliwych zastosowań są teraz na porządku dziennym. Solidna konstrukcja i cicha praca nowych sprężarek tłokowych BOGE wraz z kompaktowymi wymiarami, osiągnięta oszczędność miejsca dzięki konfiguracji-V cylindra i dokładne dopasowanie spiralnej chłodnicy, to główne powody, dla których sprężarki te są wykorzystywane nawet do specjalnych zastosowań, takich jak na przykład mobilne naśnieżanie. Lecz inne dziedziny, które wymagają absolutnie niezawodnych dostaw sprężonego powietrza pozbawionego oleju skorzystają również dzięki nowej gamie sprężarek: czy to w przypadku sprzętu medycznego lub farmaceutyki czy też w lakiernictwie, górnictwie bądź oczyszczania ścieków – zakres zastosowań dla tych nowych modeli jest praktycznie nieograniczony. Do uzyskania przyjaznego środowisku sprężonego powietrza, BOGE wykorzystuje specjalnie powlekane tłoki i pierścienie tłokowe, specjalnie opracowane tuleje cylindrowe i hermetycznie uszczelnione łożyska wału korbowego, które uniemożliwiają przedostanie się oleju do sprężonego powietrza. Zamknięta konstrukcja obudowa tej gamy sprężarek zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo oraz ochronę przed zanieczyszczeniami. Otwór wlotowy powietrza chłodzącego jest zwymiarowany dla uzyskania maksymalnej efektywności i utrzymania niskiej temperatury komponentów. Zamknięta konstrukcja z lekką i odporną na temperaturę osłoną z tworzywa sztucznego ABS nie tylko znacznie poprawia bezpieczeństwo – gama PO jest zgodna z EN 1012-1 „Wymagania bezpieczeństwa dla kompresorów i pomp próżniowych” – ale również zapewnia długą żywotność i minimalne zużycie energii. Dzieje się tak, ponieważ zoptymalizowany przepływ powietrza wewnątrz obudowy zmniejsza temperaturę w czasie pracy.

Seria PO charakteryzuje się następującymi wariantami produktowymi:

tabelka 1

 

Wyposażenie dodatkowe:* wydajność FAD wg. normy ISO 1217 zał. C
** pojemność zbiornika od 18l do 350l (ocynkowany)

(T) – układ duplex
(D) – zintegrowany osuszacz chłodniczy PDP + 3 °C
(R) – zintegrowany zbiornik sprężonego powietrza **

Sprężarki spiralne BOGE a powietrze medyczne

Alternatywą dla sprężarek tłokowych są sprężarki spiralne serii EO. Szczególnie w wrażliwym medycznym otoczeniu pracy istotne jest bezolejowe sprężone powietrze. Ponieważ w mniejszych i średnich zakresach wydajności (≤22 kW) brakowało sprężarki, która była by na tyle cicha i kompaktowa, aby mogła produkować powietrze w pobliżu miejsca pracy personelu, BOGE zaprojektowało nową serię sprężarek spiralnych EO. Agregaty spiralne pracują niezwykle cicho, co pozwala na ich zastosowanie praktycznie w każdej instalacji, a ponadto nie wytwarzają wibracji. Modułowa koncepcja z 1-4 poziomami agregatów pozwala nie tylko na dopasowanie do konkretnego zapotrzebowania, ale także oferuje możliwość wyboru różnych opcji – sprężarka na zbiorniku, czy też z osuszaczem ziębniczym sprężonego powietrza, jako urządzenie podwójne lub z cyklonowym separatorem.

Seria EO charakteryzuje się następującymi wariantami produktowymi:

tabelka 2

 

* wydajność FAD wg. normy ISO 1217 zał. C
** pojemność zbiornika od 270l do 500l (ocynkowany)

Wyposażenie dodatkowe:
(T) – układ duplex
(D) – zintegrowany osuszacz chłodniczy PDP + 3 °C
(R) – zintegrowany zbiornik sprężonego powietrza **