Klasa czystości 99,999 jest najwyższą generowaną klasą, która to nieomalże odpowiada klasie czystości zapewnianej przez dostawców gazu płynnego. Aby wyprodukować 1 m3 azotu w klasie 99.999 konieczny jest współczynnik kompresji 10.0, co jest porównywalne z kosztami wymaganymi przez dostawców gazu płynnego. Jednakże jeśli zmniejszymy klasę czystości do 99.99, wtedy współczynnik kompresji spada do 5.8, co pokazuje jak wiele energii można zaoszczędzić.

Generatory azotu firmy BOGE

Generatory azotu firmy BOGE używają sprawdzonej technologii adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA – Pressure Swing Adsorption) i zapewniają poziom czystości do 99.999% oraz mogą być łatwo podłączone do stacji sprężonego powietrza.

 

Zapotrzebowanie zależy od danej aplikacji, dlatego też poniższa tabela będzie użyteczną ilustracją. Najwyższa klasa czystości pomiędzy 99.999 a 99.99 jest zazwyczaj wymagana w takich aplikacjach jak: cięcie laserowe, obróbka cieplna, lutowanie elektroniczne czy farmacja. Średnia klasa czystości jest wymagana np. w przemyśle spożywczym, wyżarzaniu drutu, zraszaniu aluminium. Znajdujące się na końcu skali zastosowania jak: ochrona przeciwogniowa, testowanie ciśnieniowe czy spiekanie laserowe wymagają jedynie niskiej klasy czystości 95-99%. Istnieje zatem wiele zastosowań, które nie wymagają czystości azotu na poziomie gazu płynnego.

 

Typowe zastosowania w instalacjach azotu:

Typowe zastosowania w instalacjach azotu

Dlatego też wartym rozważenia jest zainstalowanie sprężarki wraz z generatorem celem redukcji kosztów ponoszonych na zakup gazów u dostawcy zewnętrznego. Własna produkcja gazu może być nie tylko tańsza w porównaniu do oferty dostawcy lecz także gwarantować stałe, regularne źródło gazu, którego to dostawca zewnętrzny nie może zapewnić. Uwalniając się od zbiorników gazu płynnego nie tylko zwiększamy

użytkową przestrzeń zakładu, ale także ograniczamy koszty związane
z rygorystycznymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa jego magazynowania.