Poziom hałasu generowanego przez sprężarkę śrubową jest parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas jej zakupu. Dlatego też inżynierowie firmy BOGE opracowali technologię umożliwiającą użytkownikom pracę sprężarek w optimum efektywności bez wytwarzania uciążliwego hałasu.

wykres halasu

Dlaczego hałaśliwe sprężarki nie powinny być stosowane

Poziom hałasy wytwarzany przez sprężarkę może być tolerowany przez użytkownika w zależności od sposobu jego eksploatacji oraz miejsca gdzie będzie zainstalowana.

Poniżej kilka aspektów, które należałoby rozważyć:

  1. Sąsiedztwo: jeśli sprężarka jest zainstalowana w zakładzie produkcyjnym graniczącym z prywatną posiadłością, poziom głośności sprężarki będzie podlegał lokalnym regulacjom. Oznacza to, iż w wielu wypadkach poziom hałasu nie może przekroczyć 70 dBA w ciągu dnia pracy oraz 65 dBA porą nocną a i to będzie prawdopodobnie zbyt hałaśliwe dla wielu okolicznych mieszkańców. Aby uniknąć takiego problem, zalecamy zastosowanie najnowszej generacji sprężarek serii C-2 – kompaktowych i cichych.
  2. Pracownicy: w środowisku przemysłowym czy produkcyjnym środowisku pracy, zbyt wysoki permanentny poziom hałasu może doprowadzić do uszkodzenia słuchu pracowników. Dotyczy to także otoczenia roboczego, w którym używa się dużych ilości sprężonego powietrza. Tutaj idealnym zastosowanie miałaby nowa seria sprężarek BOGE S-4, cechująca się bardzo cicha pracą.
  3. Klienci: Przedsiębiorstwa, które na pierwszym miejscu stawiają  klientów, zawsze znajdują się na szczycie.  Ostatnia rzecz, której chcielibyście to ogłuchnięcie waszych klientów. Szczególnie jeśli rozpatrzymy wrażliwe branże przemysłu jak ochrona zdrowia czy parki rozrywki. Z super cichą technologią BOGE jest w stanie wejść w interakcję ze swoimi klientami.

Dlaczego niektóre sprężarki hałasują mniej

Bardzo istotna jest konstrukcja samej sprężarki. Najnowocześniejsze urządzenia używają zaawansowanej technologii do minimalizacji natężenia dźwięki pochodzącego z wirujących elementów. Najnowsze zdobycze techniki w zakresie prędkości, gabarytów oraz charakterystyki stopnia śrubowego sprężarki w połączeniu z regulacją za pomocą przetwornicy częstotliwości mogą okazać się kluczowe w zakresie redukcji hałasu jak też poprawy operacyjnej efektywności.

Sprężarki śrubowe i tłokowe firmy BOGE Kompressoren charakteryzują cechują się relatywnie niskim poziomem głośności, co jest doceniane przez użytkowników. BOGE uzyskało ten efekt dzięki nowoczesnej technologii i konstrukcji z wykorzystaniem skutecznych osłon dźwiękochłonnych.

Istotny wkład w redukcję hałasu wniósł nowy stopień śrubowy BOGE Effilence© Jego nazwa łączy dwa znaki firmowe: efektywne sprężanie (efficiency) i nieporównywalnie cicha pracą (silence). Bardzo cicha praca wirników bloku śrubowego optymalnie dobrane zakresy mocy, bardzo niskie straty mocy i wysoki współczynnik sprawności są znakami firmowymi najnowocześniejszego wymiaru efektywności. Prędkość obrotu rotorów w BOGE Effilcence© jest znacznie niższa niż poprzednich stopniach śrubowych. Powoduje to zmniejszenie drgań i oscylacji, które z kolei sprawiają, że praca jest wyjątkowo cicha i niezawodna. Izolacja dźwiękowa jest zapewniona już na samym rdzeniu, a nie tylko na łożyskach drugiego rotora.

Ponadto zarówno w serii C-2 jak też S-4 przepływ powietrza chłodzącego został zoptymalizowany pod względem akustycznym. Przykładowo w serii S-4 zastosowano nowatorskie rozwiązanie – wielokrotną zmianę kierunku strumienia powietrza chłodzącego bardzo efektywnie załamującego fale dźwiękowe. Dodatkowo celem jeszcze większej redukcji hałasu w serii S-4 stosowany jest cichobieżny wolnoobrotowy wentylator promieniowy jak też silnik napędowy i sprężarka są elastycznie zamocowane na ramie nośne (system „Silentmount”), co zapewnia izolację drgań powstających podczas pracy. Wszystkie te działania mają na celu dodatkowe zmniejszenie poziomu hałasu.

 

Ograniczenie poziomu hałasu w związku ze z wytwarzaniem sprężaniem powietrza przynosi wymierne korzyści w postaci wyższej wydajności pracy i minimalizuje jego negatywne oddziaływanie na organizmy ludzi. Dlatego warto zainwestować w urządzenia, których technologia oraz rozwiązania konstrukcyjne redukują emisję hałasu do poziomu jak najmniej szkodliwego dla człowieka.